Fashion dokumenty

Krásnou neděli,

dnes se s vámi podělím o své oblíbené dokumety o módě, které jsou dostupné online. Mělo být dneska ošklivo, takže jsem si říkala, že na deštivý den ideální, ale třeba i přes hezký den si uděláte večer doma pohodu a podíváte se na ně. Já se snažím na youtube vyhledávat dokumenty o módě často, protože z módních časopisů, které už stejně skoro vůbec nekupuji, mě hned po klasických focených fashion editoriálech baví nejvíce rozhovory s návrháři a nebo pohlédnutí do historie nějaké značky. V tomto bodě je dnešní doba skvělá, je tolik veřejně dostupných materiálů, které se dají prostudovat, že ani není možné shlédnout všechno. Všechny dokumety jsou v angličtině, takže já to beru jako cvičení, když teď nemám s kým mluvit a i kdyby jste anglicky moc neuměli, tak pořád se jedná o módu, takže dívat se bohatě stačí. 🙂

THE SECRET WORLD OF HAUTE COUTURE

Tento dokumet už bohužel z youtube smazali, ale naštěstí jsem ho pro vás našla na vimeo. Je to osm let starý dokument od BBC a o to víc je unikátní. Před osmi lety totiž ještě o haute couture široká veřejnost moc nevěděla (nebo alespoň ne v ČR) a rozhodně toto slovní spojení nebylo skloňováno tolik jako dnes, kdy jsou tyto přehlídky online a ne jenom za zavřenými dveřmi pro pár vyvolených. Samozřejmě normální člověk si bude klepat na hlavu proč ty ženské utrácejí milióny za oblečení, ale já jsem v tomhle dokumentu tehdy prozřela, že móda je opravdu umění, které je na stejné úrovni jako třeba obrazy.

 

MCQUEEN AND I

Jak už název napovídá, tak tento dokument je o tragicky zesnulém návrháři Alexandrovi McQueenovi. Tento dokument mám ráda, ne kvůli tomu, že by tato značka byla moje nejoblíbenější, ale způsobu jak je natočený. Mapuje celou návrhářovu cestu až na vrchol od útlého věku a zároveň ukazuje lidi, kteří ho opravdu znali v dobrých i v těch nejhorších časech. Ukazuje i celý svět módy, že není vždy krásný a blyštivý, ale že ze dne na den se můžete dostat z vrcholu až na dno. V tomto dokumentu člověka nejvíce mrazí, že si takový génius i přes všechen svůj úspěch vzal život.

 

THE NEXT BLACK

Tento dokument je ze všech tří nejnovější a ukazuje nepoznané technologie, které jste si dosud dokázali i nedokázali představit. Pojednává například o látkách vyrobených z bakteriálních kultur, které by mohly úplně nahradit kůži (což je podlě mě úplně nejvíc top z celého dokumetu), ale třeba i o výrobě speciálních šatů pro Lady Gaga. Samozřejmě, celý dokument má velký apel na tzv. fast fashion, protože procento znečištění planety způsobeno tímto průmyslem se enormně zvyšuje. Samozřejmě nechci nijak moralizovat, protože i já si zajdu do H&M nebo do Zary. Každopádně vás tento dokument přiměje přemýšlet jinak.

Mějte krásný zbytek víkendu ať už u zmíněných dokumetů, nebo bez nich. 🙂

Vaše

K.

 

P.S.: pokud se na nějaký dokument podíváte, moc ráda si přečtu vás názor.

Mohlo by se vám líbit

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *